Ne před slunce západem ( až po něm, noc je plná neřestí )

6. března 2015 v 12:00 | Ginger |  Knižní recenze
Jelikož zrovna nemám moc, řekla bych, hřejivé období (jednoduše se mi nedaří ani ň, jsem stále depresivnější a už jen čekám, až nám nebe spadne na hlavu) a nedokážu sama vymyslet vhodný námět na článek, dá tenhle malý hobitek na radu jedné bludičky, která mu neustále tiše našeptává: ,,Napiš o trollovi, notak, ta trololo kniha, honem…''. Takže bludičko, víš, že mluvím právě o tobě. Je to tady.Řeč tedy bude o knize, kterou jsem se snad ani neměla snažit pochopit, protože je ke konci dosti otevřená a to můj kuřecí mozeček nedokázal strávit.
Začínat koncem je ale dosti zavádějící, a tak se přesuneme na začátek, do dob, kdy se mi dostala tato kniha do spárů a do dob, kdy byla z části vyvrácena moje teorie, že se lidstvo nakonec zničí samo. Ale žádné strachy, mám těch teorií o skončení našeho bytí zde na planetě požehnaně.
Kniha Ne před slunce západem pochází z pera klávesnice finské spisovatelky Johanny Sinisalo, takže bystrého čtenáře nepřekvapí, že tématem knihy bude z části severská mytologie, která se však v příběhu střetává s dnešním světem a naší dobou. Kniha nám tak nabízí velkou část problémů, se kterými se někteří lidé potýkají dnes a denně.
Hlavním hrdinou je fotograf Mikael, velmi pohledný homosexuál, který jednoho osudného večera narazí ve dvoře u svého bytu na bandu takových těch chlapců, kterým se obloukem vyhýbáme a tiše je v duchu prosíme, aby si příště vzali pásek do kalhot. Ti šikanují takové prazvláštní stvoření, a když domovnice ty hulváty odežene, má Mikael jasno. Stvoření, které tam tak poraženě leží, je ta nejkrásnější bytost, kterou musím za každou cenu mít. A tím ho z části přestává trápit, že byl odmítnut tím fešným kamarádem, kvůli kterému se zase tak zlískal. Odnese si tvora domů a čtenář se spolu s hlavní hrdinou dozví hned několik zajímavých faktů. Stvoření je troll, nikoliv člověk. Je to mládě. Je zraněno a na pokraji sil. Není to vhodný domácí mazlíček. Mikael je jím však natolik unešený, že mu čtenář odpustí i tu menší zoofilii. Čtete správně, hrdina je tou bytostí, šelmou a zvířetem prostě a jednoduše poblázněný po všech stránkách. S homosexualitou je ale přeci jen smířenější, a proto když to na něj přijde, pádí do bytu svého kamaráda s výhodami a má dočasně klid.
Je však pro malého trolla ochoten udělat všecičko, dokonce se vyspí se svým bývalým kvůli nějakému léku, který naštěstí Pesimu (Mikael trolíka pojmenoval) pomůže a já byla v té chvíli ták šťastná, že jsem Mikaelovi tiše gratulovala.
Všem čtenářům je však dopředu jasné, že tohle prostě vyjít nemůže, a tak se později setkáváme s vraždou, policií, násilím, lží a ke konci budete možná vyjukání stejně jako já. A možná taky ne, protože jste pozornější čtenáři a docvaklo vám to dřív. Co? To si budete muset zjistit sami, protože vám chci přivodit takový ten stav, kdy nemůžete tu knihu sehnat, pak ji možná seženete na půjčení a nakonec se budete proklínat, že jste to četli. Konec se vám zakousne do hlavy, a protože kniha nemá pokračování, závěr si budete muset jaksi domyslet. Trolla si ale domů rozhodně nevoďte, raději si kupte kočku, protože troll... ten by vás řádně potrollil!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama